Г. И. Глейзер (автор)
Издателство: | Народна просвета |
Език: | български език |
Раздел: | Математика |
Преводач: | Радослав Павлов |
Етикет: |
Мека корица, среден формат | 263 стр. | 277 гр.
(неизползвана, отчислена от библиотека книга - без заглавна страница с незначителни забележки по книжното тяло и захабен външен вид)
*
АНОТАЦИЯ
Предлаганата книга е втората от тритомна поредица и съдържа беседи по история на математиката, които могат да се използуват в уроците по математика и в разнообразните форми на извънкласна работа. В тях са представени възникването и развитието на основни математически понятия и методи, изучавани в VII и VIII клас. Подходящо избраната форма на изложение, многобройните исторически задачи и богатият илюстративен материал правят книгата необходимо пособие за учителите по математика, интересно и интригуващо четиво за учениците и за всички, които се интересуват от историята на преподаваната в средното училище математика.
**
КЪМ ЧИТАТЕЛИТЕ
Предлаганата книга е съставена въз основа на съществуващата историко-математическа литература и тридесетгодишния личен опит от работата на автора в средни и висши училища. Целта на книгата е да окаже конкретна помощ на учителя по отношение на това, какви факти от историята на математиката използува при изучаването на програмния материал на учениците.
При съставянето на книгата авторът се е стремял тя да бъде достъпна и за самите ученици.
В раздела „История на математиката в уроците по математика" по всяка тема от програмата има кратки беседи, които се препоръчват да се използуват в уроците по математика заедно с изучаването на програмния материал. Средно на всеки 6 урока се пада по една беседа. Това разпределение се препоръчва въз основа на личния опит на автора в занятията с ученици, но то едва ли е единствено възможното.
Материалът в някои беседи може да се окаже повече, отколкото е необходимо за използуването му в рамките на един урок. В такъв случай учителят сам може да подбере от предлагания материал онова, което според него е най-важно и най-интересно, или да разпредели материала за два-три урока.
Условният термин „беседа" трябва да се разбира като съобщение на някакъв факт от историята на математиката, който може да бъде поднесен на учениците като разказ на учителя, показване или разясняване на рисунка, кратка бележка, разбор на задача, съпроводен с историческа справка.
В раздела за извънкласните занятия се съдържа исторически материал по отделни избрани въпроси, който допълва сведенията от първия раздел. Този материал може да се използува от учениците за самостоятелно четене.
В края на книгата са поместени исторически задачи, които се препоръчват за решаване в кръжочни занимания или в преговорни уроци. Отговорите, упътванията и решенията на отделни задачи също са дадени в края на книгата.
математиката при изучаването на основите на предмета- в урочни и факултативни занятия преследва точно определени цели, а именно:
Съвременната училищна програма по математика задължава учителя да запознава учениците със сведения от историята на математиката и с биографиите на велики математици. Обаче в програмата няма конкретни препоръки какви сведения трябва да се съобщават на учениците, кога и как да се прави това. Запознаването на учениците с историята на математиката означава обмислено и планомерно използуване в уроците на факти от историята на науката и тяхното умело преплитане със системното изложение на материала от програмата. Само такъв подход може да способствува за постигането на посочените цели.
Координирайки изучаването на математиката с други предмети, в частност с историята на науката, подчертавайки ролята и влиянието на практиката за развитието на математиката, посочвайки условията, а понякога и причините за зараждането и развитието на едни или други идеи и методи, спомагаме за развитието на диалектическо мислене и за формирането на марксистко-ленински мироглед у учениците, за тяхното умствено съзряване и съзнателно усвояване на учебния материал. Постигнатото по този начин по-дълбоко вникване в училищния курс по математика безусловно ще предизвика сред учениците по-голям интерес към предмета.
На пръв поглед изглежда трудно и разпределението на необходимото време. Обаче въпросът за времето, както и въпросът, за формите на използуване на елементи от историята на математиката в уроците, е почти напълно подчинен на главния въпрос — връзката на изучаваната в училище математика с нейната история. Каквато и да е формата за съобщаване на сведения от историята (кратка беседа, обзор, лаконична справка решаване на задача, показване и разясняване на рисунка), използуването време (5—12 тт) не може да се счита за загубено, ако учителят съумее да поднесе историческия факт в тясна връзка с излагания в урока теоретичен материал.
Опитът от работата показва, че за запознаване с историята на математиката трябва широко да се използуват преговорните уроци, което съдействува за тяхното оживяване. Главна методическа трудност представлява въпросът за практическото съчетаване на изучаването на определен раздел от програмата по математика с изложението на съответния исторически материал. Тази трудност може да се преодолее само постепенно, в резултат на планомерна и добросъвестна работа.
Книгата съдържа минимума от това, което според нас трябва да знае учителят, преподаващ математика, и определено малко повече от това, което може да усвои ученикът в средното училище. Материалът от бележките е предназначен предимно за учителя.
Предлаганата работа е един от малкото опити да се даде в ръцете на учителя пособие, което да му помогне конкретно да съпровожда училищния курс по математика с обзор на историческото развитие на науката.
Тази сложна научно-методическа задача може да тлучи пълно решение само при активното участие на широката учителска аудитория и затова молим всички, които се интересуват от даден въпрос, да отправят в издателството своите отзиви, практически забележки и предложения.
При покупка на стойност:
Срок за доставка до офис на Еконт или Спиди: Поръчваш днес, получаваш утре!
За редовни клиенти, закупили книгите си с регистрация, се определя персонална отстъпка с код за отстъпка, за пазаруване независимо от стойността на покупката.
За пазаруващите само с "Бърза поръчка", не се предлага код за постоянна отстъпка, поради невъзможността да бъде вписан такъв.
Поръчки направени до 17.00 ч. в делничен ден - за София и страната, обикновено се изпращат в същия ден и се доставят на следващия, или според графика на куриерската фирма. При пристигането на пратката в офиса на Еконт клиентите, направили поръчка с регистрация, получават имейл и SMS, а с "Бърза поръчка" - само SMS.
След преглед на пратката в присъствието на куриера, се заплаща наложен платеж. Към книгите от всяка поръчка се издава фискален бон, а при заявено желание и опростена фактура, както на фирми, така и на физически лица.
Ако книгата или книгите не отговарят на описаното състояние при поръчката, то той се освобождава от заплащане на пратката в двете посоки, след разговор по телефона с подателя.
Ако клиента след преглед прецени, че книгата или книгите не са му необходими, то той следва да ги върне на подателя, като заплати пощенските разходи в двете посоки.
За София - лично предаване
Среща с предварителна уговорка на две места в кв. Орландовци:
1. За пристигащите с трамвай (№ 3, 4 или 18): трамвайна спирка "Католически гробищен парк" (виж на картата) около 7-9 мин от пл. Лъвов мост.
2. За пристигащите с автомобил: кв. Орландовци, ул. Железопътна 18, пред магазин Билла (виж на картата)
Предимствата на този начин за получаване: възможност за внимателно разглеждане на книгите, получаване в същия ден и спестяване на пощенските разходи.
След уточняване на всички подробности и потвърждение от страна на клиента.