Издателство: | Наука и изкуство |
Език: | български език |
Раздел: | Математика |
Етикети: |
Твърда корица, среден формат | 308 стр. | 358 гр.
(неизползвана, здрава и чиста книга в почти отлично състояние - леко захабен външен вид)
*
ПРЕДГОВОР
Широкото използуване на числените методи и засиленият интерес към тях през последните години са предизвикани от изключителното увеличаване на изчислителските възможности, които дават съвременните сметачни машини с програмно управление. До голяма степен новите мощни изчислителни средства влияят върху характера на новосъздаващите се числени методи.
Изчислителната математика, в която се изучават различни числени методи и средства за изчисление, може да се счита като един от най-старите клонове на математическата наука. В най-дълбока древност математиката се е свеждала до голяма степен само до изчисления и съставяне на таблици. Така например основната дейност на учените в древния Вавилон е била съставянето на таблици.
Древните египтяни са били също дейни изчислители. С такава дейност са се занимавали и древните гърци. Архимед (287 — 212 пр. н. е.) преди повече от 2000 години установи, че числото Пи се намира между 3 10/71 и З 1/7.
Велико откритие в изчислителната математика е създаването на позиционните бройни системи и по-специално на десетичната бройна система, възникнала в Индия. Голямата простота на правилата за извършване на аритметичните действия с числа, записани в позиционна система, е дала силен тласък на развитието на изчислителните средства и изчислителната математика въобще.
В XIX в. започват да се създават по-сериозни механични изчислителни средства и се ражда идеята за тяхното автоматизиране. Но едва през 40-те години на нашия век започна техническото реализиране на сметачни машини с програмно управление. Сгеа развитието на изчислителната техника върви с бързи крачки напред, като централно място заема електронната изчислителна техника. Възможностите, които дават съвременните сметачни машини, изискват създаването на нови и усъвършенствуването на старите числени методи, за да може да се използува тази мощна изчислителна техника в решаването на сложни задачи, свързани с приложението на математиката в практиката и в другите науки.
За да изтъкнем каква е ролята на изчислителната математика при приложението на математиката изобщо, ще разгледаме един конкретен пример.
Да си поставим за задача да определим разстоянието, на ко ето ще падне едно тяло, хвърлено под ъгъл алфа спрямо хоризонта и с начална скорост V0. Нека при това е дадено, че алфа = 35°14' V0=10 m/s.
Тази добре известна задача може да се реши, като се използува описанието на това явление с помощта на обикновени диференциални уравнения в идеалния случай. Без труд се получава, че разстоянието, на което ще падне тялото, е d= 10 2/9.81 sin70°28' прибл. = 9,61 m, от мястото на хвърляне.
Ако направим обаче един експеримент — да хвърлим едно тяло под същия ъгъл ос и със същата начална скорост г>0, много е вероятно тялото да не падне на пресметнатото разстояние. Причините за това са на първо място в използувания математически модел, който не описва точно разглежданото природно явление, В математическия модел не е отразен даже този важен фактор— наличието на въздух и създаденото от него съпротивление. Това съпротивление от своя страна зависи съществено от формата и размерите на тялото, които също не са отразени в математическия модел.
Както в разглеждания пример, така и при решаването на каквато и да е практическа задача с математически средства, в същност се, решава не интересуващата ни практическа задача, а една математическа задача, която по някакъв начин се съпоставя на първоначалната задача. Понякога се казва, че се построява математически модел на разглежданото явление, така че при известно съответствие между явлението и елементите на математическия модел, след решаването на математическата задача да се предвидят някои страни на явлението. Отклоненията, на намерените решения от експерименталните данни в математическия модел могат да служат като мярка за съвършенството на модела. Основна грешка на някои изследователи, които си служат с математика, е смесването на математическия модел със «съответното описвано явление.
Важно е да подчертаем, че така нареченото приложение на математиката в практиката е свързано със създаването и използуването на математически модели на различни природни и обществени явления. Проверката на качеството на тези модели — доколко добре описват те съответните явленця — не е задача на изчислителната математика. С тази задача се занимават съответните природни и обществени науки, чийто предмет е изучаването на посочените явления.
И така една от причините за отклонение на решението, получено в математическия модел, от това, което ще се случи реално в природата или обществото, е несъвършенството на математическия модел.
Втори източник на грешки е измерването на величините, характеризиращи явлението. В разгледания от нас пример това са ъгълът а, началната скорост т>0 и земното ускорение Измерването на тези величини може да стане с определена точност. Методите за повишаване на точността при измерване не са задача на изчислителната математика, но изчислителят трябва да знае с как^а точност са дадени величините, участвуващи в математическия модел.
Основна задача на изчислителната математика е създаването на методи за решаване на различни задачи при математическото моделиране чрез извършване на краен брой аритметични действия, т. е. създаването на числени методи. Изискването броят на аритметичните действия да бъде краен е съществено и то води в много случаи само до намиране на едно приближено решение на математическата задача. Изучаването на отклонението на приближеното решение от точното решение е друга основна задача на -изчислителната математика.
Предлаганият учебник по числени методи (първа част) е предназначен за студентите по математика, но може да служи и на студенти от други специалности, както и за самообучение. В него не са включени упражнения и задачи, тъй като се подготвя отделен сборник от задачи по числени методи.
При избора и подреждането на материала авторите са се съобразявали с учебната програма и открояващите се тенденции в световната литература, но не са пренебрегнали напълно личния си вкус и интереси.
В редица учебници по числени методи е прието да се дават оценки за практическите качества на, отделните числени методи. В- този учебник такива оценки не се дават навсякъде и там, където са дадени, не са достатъчно категорични, тъй като авторите не могат да се опрат на достатъчно масов личен изчислителски опит за всеки отделен случай.
Приятно ни е да благодарим тук на нашите по-млади колеги Андрей Андреев и Жени Коларова за помощта при подготовката на ръкописа.
От авторите, София
**
При покупка на стойност:
Срок за доставка до офис на Еконт или Спиди: Поръчваш днес, получаваш утре!
За редовни клиенти, закупили книгите си с регистрация, се определя персонална отстъпка с код за отстъпка, за пазаруване независимо от стойността на покупката.
За пазаруващите само с "Бърза поръчка", не се предлага код за постоянна отстъпка, поради невъзможността да бъде вписан такъв.
Поръчки направени до 17.00 ч. в делничен ден - за София и страната, обикновено се изпращат в същия ден и се доставят на следващия, или според графика на куриерската фирма. При пристигането на пратката в офиса на Еконт клиентите, направили поръчка с регистрация, получават имейл и SMS, а с "Бърза поръчка" - само SMS.
След преглед на пратката в присъствието на куриера, се заплаща наложен платеж. Към книгите от всяка поръчка се издава фискален бон, а при заявено желание и опростена фактура, както на фирми, така и на физически лица.
Ако книгата или книгите не отговарят на описаното състояние при поръчката, то той се освобождава от заплащане на пратката в двете посоки, след разговор по телефона с подателя.
Ако клиента след преглед прецени, че книгата или книгите не са му необходими, то той следва да ги върне на подателя, като заплати пощенските разходи в двете посоки.
За София - лично предаване
Среща с предварителна уговорка на две места в кв. Орландовци:
1. За пристигащите с трамвай (№ 3, 4 или 18): трамвайна спирка "Католически гробищен парк" (виж на картата) около 7-9 мин от пл. Лъвов мост.
2. За пристигащите с автомобил: кв. Орландовци, ул. Железопътна 18, пред магазин Билла (виж на картата)
Предимствата на този начин за получаване: възможност за внимателно разглеждане на книгите, получаване в същия ден и спестяване на пощенските разходи.
След уточняване на всички подробности и потвърждение от страна на клиента.