Колектив (автори) |
Нено Иванчев | Емил Джаков (редактори)
Издателство: | Техника |
Език: | Български |
Раздел: | Физика и астрономия |
Твърда корица, 215 х 265 х 33 мм | 694 стр. | 1469 гр.
Забележка: неизползвана, здрава и чиста книга - без обложка, посвещение върху предният форзац, леко захабен външен вид.
обща физика | квантова физика | електродинамика | класическа механика | Оптика и оптични уреди | Астрономия и космология
Оригинално заглавие:
PHYSICS, SECONDE EDITION, PHYSICAL SCIENCE STUDY COMMITTEE D. C. HEATH AND COMPANY BOSTON
*
Превели от второто американско издание:
Хр. Манев, Стр. Тошев, Р. Пиринчева, Т. Спиридонов, М. Воденичарова
*
ПРЕДГОВОР КЪМ БЪЛГАРСКИЯ ПРЕВОД
Физиката е един от основните лостове, които движат техническия прогрес. Тя намира огромно приложение във всички области на материалното производство и затова буди голям интерес още от древни времена, а след последните й крупни открития той се увеличи още повече.
За да се подобри образованието по физика, през 1956 г. в САЩ се образува Комитет по изучаване на физиката, чиято първа грижа е създаването на основен курс по физика за средните училища. В написването на този учебник са взели участие няколкостотин преподаватели от колежи и университетски професори. След четиригодишна работа той излиза от печат през 1960 г. и съдържа учебник по физика, методическо указание за учителите, които ще го ползуват, лабораторно ръководство, няколко десетки филми и накрая няколко малки монографии на различни теми из областта на физиката, които представляват допълнително четиво.
Курсът бе посрещнат много добре и скоро бе преведен на много езици, включително и на руски. През 1965 г. излезе второ подобрено издание, в което са взети под внимание направените препоръки от преподаватели и учащи се при неговото петгодишно използуване. Преводът на учебника и на лабораторното ръководство е извършен от второто издание.
Учебникът е своеобразен в много отношения. Той започва с определяне на основните понятия във физиката, като време, пространство и вещество, след това се дава една най-обща картина на Вселената, преминава се към разглеждане на оптичните явления, като най-непосредствено свързани с наблюдението, при което учениците се запознават с вълновия модел за описване на явлениятг. По-нататък следват законите на движението, електричеството и магнетизма и се завършва със строежа на атома, като се показва, че частиците имат вълнови свойства.
Отличителна черта на учебника е неговият жив и образен език и използуването на много добре подбрани и хубаво направени снимки и чертежи. Тъй като учебникът е дело на голям колектив, дори и във второто издание се чувствува известна не-равномерност при излагането на материала в отделните глави.
Някои преценяват ограниченото използуване на математическия апарат в по-голямата част на учебника като негова слабост. Според мен задълбоченото обяснение, тълкуване и разкриване на физичните явления без тяхното излишно скриване зад математически формули е негово достойнство.
На много места в оригинала например се използува понятието материя, като се отъждествява с понятието вещество. Ние сме се постарали при превода да отстраним този недостатък, като там, където сме сметнали за правилно, „материя" сме превели „вещество".
Преводът е извършен от колектив: Хр. Манев — част I, Р. Пиринчева — част II, М. Воденичарова — част III, Ст. Тошев—• част IV до гл. 32, и Т. Спиридонов — част IV от гл. 32 до края и Лабораторното ръководство.
На академик Е. Джаков, който пое нелеката задача също да редактира превода, с което допринесе за изясняване на редица физични понятия, изказваме нашата благодарност.
Предлаганата книга ще бъде четена с увлечение и разбирана с леснина, като ще даде задълбочени съвременни знания за физическите закони и явления. Тя е полезна както за ученици от средния курс, така и за студенти, учители и за всички, които се интересуват от физическите науки.
Проф. Н. Иванчев
***
ПРЕДГОВОР КЪМ ВТОРОТО ИЗДАНИЕ
Преработката за второто издание на учебника по физика, създаден от Комитета по изучаване на физиката, е извършена в светлината на опита, натрупан през петте години от публикуването на първото издание. През това време курсът беше преподаван от около 6000 преподаватели на 640 000 ученици. Ние сме особено задължени на много от тези преподаватели и на някои от техните ученици, които ни държаха в течение на своите успехи и затруднения чрез поддържаните за тази цел канали за „обратна връзка". Благодарни сме също на много колеги от колежи и университети по целия свят, които споделиха с нас своите подробни критики на различни глави и раздели. През този период Планиращият комитет нз Комитета по изучаване на физиката работи върху критичното преразглеждане на съществуващите материали и същевременно върху разработване и предлагане на нови материали за проверка в училищата. Този проверен материал бе особено ценен при подготовката на второто издание.
Гл. 31 — Електромагнитна индукция и електромагнитни вълни, беше основно преработена, за да сг постави цялото разглеждане на по-експериментална основа и да се подкрепи обосновката на някои теоретични доводи. Тези изменения наложиха известни размествания и допълнения в гл. 30 — Магнитно поле.
Сметна се също за нужно да се изменят гл. 5 и 6, засягащи въпроси от кинематика и вектори, с цел да се увеличи яснотата в излагането на този материал. Обърнато бе по-голямо внимание както на дефинирането, така и на използуването на понятията в тези глави с надеждата, че учениците ще видят по-ясно разликата между скаларни и векторни величини.
Направени са известни съкращения в текста, където това е могло да стане, без да се наруши логиката и целостта на курса. Материалът в гл. 7 и 8 бе изложен в по-проста форма, а разделите за молекулите и химичните структури са написани наново, но този път като есе в края на гл. 8 — да се четат за удоволствие, а не да се изучават със същата напрегнатост, както другият материал. Разделите за лещи в предишната гл. 14 са съчетани сега с гл. 13 — Пречупване, а разделите за оптичи уреди н сапремахнати. Гл. 29 от първото издание не разделеа на две части: гл. 28 — Енергия и движение на заряди в електрически полета и гл. 29 — Електрически вериги. Още няколко раздела на книгата са преработени или изложени по нов начин, за да се изяснят пунктовете, върху които бе насочена критиката.
Задачите в края на главите са съществено преработени и подобрени както по отношение на цялостните им качества, така и на еднообразието на обхванатия материал. В отговор на преподавателските предложения, направени чрез „обратната връзка", са измислени съвършено нов тип задачи. Тези задачи, отбелязани със звездичка и номер, посочващ раздела, са кратки въпроси, които се отнасят само до материала, разглеждан в посочения раздел, и са предназначени да проверят дали ученикът разбира или не разработените там основни положения. Отговори на тези въпроси се дават в края на книгата. Това ие са просто затрудняващи въпроси, а са въпроси, които изискват размишления върху строго ограничена част от предмета. Преподавателите, които изпробваха тези задачи през миналата година, изказаха единодушно възторга си от тяхната полезност и техните качества.
При преработката значително се подобри качеството и яснотата както на фотографиите, така и на чертежите. Положиха се всички усилия да се продължи използуването на големи фигури, които или показват явления, или обясняват положения от значение за развиване логиката на текста.
Според хубавата традиция на курса връзката между текста и лабораторията е продължена, като са добавени няколко нови лабораторни задачи. Повечето от тях са в частта Електричество и атомен строеж, за да се увеличи опитността на ученика при експерименталните доказателства в тази област. За сметка на това няколко лабораторни задачи от първото издание са премахнати, а за други се препоръчва да се използуват за демонстрации в клас.
Ние се стремяхме да запазим както духа, така и съдържанието на първоначалния курс, като правехме изменения главно с цел да усилим или поясним доводите. Неговото използуване в училищата ще покаже доколко сме успели в това.
ПРЕДГОВОР КЪМ ПЪРВОТО ИЗДАНИЕ
Комитетът по изучаване на физиката е група от университетски и средношколски преподаватели по физика, която си постави за задача да създаде по-добър начален курс по физика.
Този учебник е душата на курса по физика на Комитета по изучаване на физиката, в който физиката се представя не като прост куп от факти, а преди всичко като непрекъснат процес, чрез който хората търсят да разберат същността на физичния свят. Освен учебника са създадени още следните, тясно свързани помежду си пособия: лабораторно ръководство и комплект от нови и евтини уреди, голям брой филми, стандартизирани тестове*, увеличаваща се серия достъпни книги от най-изтъкнати учени в отделните области и обширна книга по методика, пряко свързана с курса.
Курсът по физика на Комитета но изучаване на физиката е дело на няколкостотин души предимно преподаватели по физика от училища и колежи, които работиха по него в течение на повече от четири години. Уместно е обаче да бъдат отбелязани двама от тези сътрудници: проф. Джерълд Р. Закърайъс от Факултета по физика на Масачусетския технологичен институт, който създаде комитет от изтъкнати физици и педагози и с това положи началото на този проект. Професор Френсис Л. Фридмън, също от Факултета по физика при същия институт и член на Комитета по изучаване на физиката от началото, игра главната роля в разработване на учебника и много допринесе за изпълнението на всички части от програмата.
Този нов курс в много отношения подчертано се различава от началния курс по физика, обикновено преподаван в Съединените щати. За да се осигури жизнеността и методичността на новия подход, потърсена Ге помощта на преподаватели и ученици. През 1957—58 г. осем училища с 300 уч ника експериментираха първите материали. Техните забележки и предложения помогнаха да се подобрят и разширят съдържанието и подходът. След това през 1958—59 г. около 300 училища с 12 5000 ученици използуваха курса, а през 1959— 60 г. почти 600 училища с 25 000 ученици участвуваха в изпробването му. Курсът бе изцяло преработен в светлината на този опит.
Мненията на преподаватели и ученици показват, че голям процент ученици проявяват интерес към този курс и добре го усвояват. Техните знания се обогатяват с изследванията в лабораторията, разбора към текста и прожектирането на филмите. Курсът привлича вниманието както на ученици, които проявяват склонност към хуманитарните дисциплини, така и на онези, които вече имат интерес към природните науки.
Курсът по физика на Комитета по изучаване на физиката се състои от четири, тясно свързани помежду си части. Част I е общо въведение към основните фтзични представи за време, пространство и вещество: как ги схващаме и как ги измерваме. Като учи за почти безграничната област на изм рзнията — от необятно голямото до безкрайно малкото, от микросекундите до билионите години — ученикът установява как тези размери могат да бъдат намерени. Той научава, че уредите служат за продължение на неговите сетива. Лабораторният опит показва как най-напред измерваме чрез пряко броене, а после посредством еталониране и използуване на прости уреди, като стробоскопи или далекомери, се разширява нашата област на измервания.
От тези опити по измерване на време и пространство ученикът преминава към схващане на понятията за скорост и ускорение, вектори и относително движение. След това той пристъпва към изучаване на веществото, което виждаме да се движи в пространството и във времето. При това първо проучване на веществото се изграждат понятията за маса и за нейното запазване. Тогава се използуват доказателствата на физици и химици, за да се установи, че веществото се състои от сравнително малко видове атоми. В лабораторията се извършва непосредствен опит. Там например учениците пресмятат размера на молекулата при измерването на тънки слоеве масло. Кинофилми разширяват прекия лабораторен опит с показване на експерименти, които са извън възможностите на учениците.
Навсякъде ученикът се насочва да осъзнае, че физиката е единен предмет и по-конкретно, че времето, пространството и веществото не могат да бъдат разделени. Освен това той вижда, че физиката е развиваща се дисциплина и че нейното развитие се дължи на богатата с въображение работа на мъже и жени като него.
Темите в курса по физика на Комитета по изучаване на физиката са подредени прогресивно — от простото и привичното към по-абстрактните идеи на модерната атомна физика. В част I е очертана една най-обща картина на Вселената. По-подробното разглеждане на отделни области на физиката започва в част II със светлината. Ние живеем сред светлина и ученикът лесно навлиза в изучаването на резките и дифузните сенки, на отраженията от огледала и пречупването на светлината на границата между две оптични среди. Естественото развитие на предмета ни води до разработване на корпускулна теория (или модел) за светлината. Нейното обсъждане многократно илюстрира начина, по който в същност се развива цялото научно знание. Отначало филми — например филмът за налягането на светлината — помагат на ученика да излезе извън възможностите на лабораторията.
При по-нататъшното внимателно изследване корпускулният модел се оказва непълен и ученикът се убеждава, че се нуждаем от друг модел — вълнов модел. Лабораторията отново предлага опити, от които ученикът се запознава със свойствата на вълните. Той наблюдава поведението на вълни по въжета и по водна повърхност и започва да разбира групата характеристики на това поведение. Интерференцията и дифракцията се изучават непосредствено при запознаване с вълни по леко набраздена водна повърхност. За пръв път може би ореолите около уличните лампи, цветовете на маслени петна и получаването на образи с лещи се обясняват посредством вълновата природа на светлината.
В първата половина на курса главното ударение пада върху кинематиката на нашия свят: къде са нещата, колко са големи и как се движат, но не се изследва причината за тяхното движение. В част III отново се разглежда по-пълно движението, този път от динамична гледна точка. С прости лабораторни уреди учениците откриват закона на Нютон за движението. Те се учат да предсказват движенията, когато силите са известни, и да определят силите, когато се знаят движенията. Така въоръжени, те следят необикновената история на откриването на закона за всеобщото привличане — научната догадка на Нютон, с която той прескочи от известните закони за движението към закона за гравитационното привличане.
Законите за запазване на импулса и на енергията ее въвеждат посредством комбиниране на теория и лабораторни изследвания. Тези закони са съществен дял от част III и на тяхното използуване се набляга в случаите, когато детайлно наблюдение на движението е невъзможно, както например при откриването на неутрона от Чадуик и при кинетичната теория на газовете.
Част IV въвежда ученика в електричеството и посредством него към физиката на атома. Тук ученикът използува познанията по динамика, придобити в трета част. Започва се с качествени наблюдения, след което се преминава към количествено изучаване на силите между зарядите. Посочено е как се мерят много малки електрически сили и се установява, че електрическите заряди се състоят от отделни атоми на електричеството. Тогава се изучава движението на заредени частици в електрически полета и се научава как се определят масите на електроните и протоните.
След това се разглеждат магнитните полета, създадени от магнити и токове, при което се обсъждат силите, които те упражняват върху движещи се заряди. Като заключителна част на електричеството се разглеждат законите за индукцията и на ученика се дава качествена представа за електромагнитната природа на светлината. Много от основните идеи се изучават в лабораторията, например законът на Кулон, магнитното поле около ток, силата, упражнявана от магнитно поле върху проводник, по който протича ток.
По-нататък се използуват знанията, придобити при изучаването на големи мащаби, за да се проучи строежът на атомите. Въз основа на изследванията на Ръдърфърд се установява ядреният модел на атома. Някои въпроси обаче остават без отговор. Защо например е стабилен такъв атом? Защо електронът не пада върху ядрото? В търсене на отговор се установява, че светлината е както зърниста, така и вълнообразна. Освен това се намира, че макар веществото да се проявява като частици, в някои отношения то има поведение и на вълни. Чрез комбиниране на двете свойства ученикът може да разбере стабилността на водородния атом и структурата на енергетичните му нива. Понеже преките опити в тази част на курса стават по-трудни и по-скъпи, такива експерименти като този на Миликън и интерференцията на фотони се показват на учениците с филми. В края на курса се стига до съвременния модел за атомите.
Представеният в този вид курс по физика на Комитета по изучаване на физиката е доказал напълно годността си да бъде преподаван. Той е полезен за най-различни видове училища. Сътрудниците обаче в изграждането на курса искат още повече да го подобрят. Тъй като Комитетът по изучаване на физиката продължава това усъвършенствуване, вашите коментарии винаги ще бъдат добре дошли.
Джеймс Р. Киман, младши председател на управителния съвет на Обединените служби за образование. Септември, 1960 г.
Моля, след направена поръчка, очаквайте обаждане по телефона за потвърждение!
За клиенти с поне три покупки (закупили продуктите си с регистрация), може да се определи постоянна персонална отстъпка с код за отстъпка за бъдещо пазаруване, независимо от стойността на покупката.
За пазаруващите само с "Бърза поръчка", не се предлага код за постоянна отстъпка.
Поръчки направени до 17.00 ч. в делничен ден - за София и страната, обикновено се изпращат в същия ден и се доставят на следващия, или според графика на куриерската фирма. При пристигането на пратката в офиса на Еконт клиентите, направили поръчка с регистрация, получават имейл и SMS, а с "Бърза поръчка" - само SMS.
След преглед на пратката в присъствието на куриера, се заплаща наложен платеж. Към книгите от всяка поръчка се издава фискален бон, а при заявено желание и опростена фактура, както на фирми, така и на физически лица.
Ако доставеното не отговаря на описаното състояние при поръчката, то клиента се освобождава от заплащане на пратката в двете посоки, след разговор по телефона с подателя.
Ако клиента след преглед прецени, че доставеното не му е необходимо, то той следва да го върне на подателя, като заплати пощенските разходи в двете посоки.
За София - лично предаване
Среща с предварителна уговорка на две места в кв. Орландовци:
1. За пристигащите с трамвай (№ 3, 4 или 18): трамвайна спирка "Католически гробищен парк" (виж на картата) около 7-9 мин от пл. Лъвов мост.
2. За пристигащите с автомобил: кв. Орландовци, ул. Железопътна 18, пред магазин Билла (виж на картата)
Предимствата на този начин за получаване: възможност за внимателно разглеждане на книгите, получаване в същия ден и спестяване на пощенските разходи.
Foreign orders will be accepted after 01.10.2024.
Bulgarian Post / Български пощи /Neighboring countries - Greece, Republic of North Macedonia, Roumanie, Serbie, Turquie)
Bulgarian Post / Български пощи - All other European countries
Bulgarian Post / Български пощи - Outside European countries
ЦЕНИ ЗА ТЕГЛО НА ПРАТКИ С ПРЕДИМСТВО И ПРЕПОРЪКА - ЦЕНА (лева)
PRICES FOR WEIGHT OF SHIPMENTS WITH ADVANTAGE AND RECOMMENDATION - PRICE (BGN)
EUR/BGN - 0.51 (1 EUR = 1.95583 BGN)
PAYMENT BY REVOLUT
Тегло (грама) Weight (gram)
|
Съседни държави Neighboring countries |
Европа All other European countries |
Извън Европа Outside European countries
|
151 - 250 |
11.40 |
13.10 |
15.10 |
251 - 350 |
12.60 |
14.60 |
16.90 |
351 - 500 |
14.60 |
17.60 |
20.60 |
501 - 1000 |
20.10 |
24.60 |
29.60 |
1001 - 2000 |
28.60 |
37.60 |
41.60 |
2001 - 3000 |
36.60 |
46.60 |
51.60 |
3001 - 4000 |
43.60 |
55.60 |
63.60 |
4001 - 5000 |
51.60 |
61.60 |
74.60 |