Петко Мандев (автор)
Издателство: | Наука и изкуство |
Език: | български език |
Раздел: | География и науки за Земята |
Етикет: | полезни изкопаеми |
Твърда корица, среден формат | 551 стр. | 541 гр.
(неизползвана книга - отчислена от библиотека, без заглавна страница, отлично книжно тяло, поовехтял външен вид)
*
УВОД
Въглищата, нефтът и въглеводородните газове спадат към определена група минерални суровини, които имат специфичните свойства да горят. В геоложката литература те са известни като изкопаеми горива—каустобиолити. В природни условия те се явяват в три агрегатни състояния: твърдо, течно и газообразно.
Към твърдите горива се отнасят различни видове изкопаеми въглища и горливите шисти; към течните — нефтът и неговите продукти, а към газообразните — различни видове природни газове, включително и въглеводородите.
В земните недра обаче се срещат полутвърди изкопаеми, горива като асфалт, озокерит и други, които се причисляват към нефтената група. Към тях отнасят и някои дълбоко променени нефтени продукти, които са загубили редица специфични свойства на природните битуми, например разтворимост. Тук спадат керитите, антраксолитите и други твърди горива.
Най-правилна класификация понастоящем трябва да се счита тази, която съчетава генетичните признаци с физикохи-мическите белези и свойства, съобразена с геоложките и гео-химическите условия на образуване на изкопаемите горива.
Мястото на изкопаемите горива в общата генетичес^а класификация на скалите е точно определено. Те се отнасят към биогенните типове утайки. Това са в същност органогенни скали със седиментен генезис.
Най-характерно свойство на тези скали е, че при запалване горят, при нагряване отделят газообразни и течни тела, а при екстракция с органични разтворители (хлороформ, петролев етер, бензин, бензол, спиртобензол и др.) частично или напълно се разтварят във вид на цветни екстракти.
В природни условия има и други видове органогенни скали, но те не горят — например различните органогенни варовици, съставени от останките на организми, които са минерализирани. От този тип са нумулитните варовици от местността Побитите камъни, Варненско, рифовите и черупчестите варовици, изградени от минерализирани скелети и черупки на разни организми: корали, бриозои, миди, охлюви и пр. Аналогични са и сарматските черупчести декоративни варовици, с които е облицована вътрешната част от сградата на Софийския университет.
Посочените примери показват, че свойството «горливост» е най-специфично за тези полезни изкопаеми. По тази причина редица по-стари автори ги наричат «каустобиолити». Терминът произлиза от гръцките думи: kausto—горлив, bios— живот, и litos —скала. Следователно понятието «каустобиолити» е напълно тъждествено на понятието «изкопаеми горива». Те се поделят главно на две големи групи: а) изкопаеми въглища; б) нефт и газ.
В настоящата книга ще се разгледат онези изкопаеми горива, които спадат към нефтената група. Тя се състои главно от въглеводородни природни газове, различни видове нефт и естествени нефтени продукти: малта, асфалт, асфалтит, озоке-рит и др.
С книгата «Геология и геохимия на нефта и газа» се цели да се дадат основни познания за състава и свойствата на посочените въглеводородни изкопаеми, тяхната генетическа класификация, начина на образуването им и формите на натрупването им в земните недра във вид на малки и големи (промишлени) залежи и находища. Ще се разгледат въпросите за вместващите скали, миграцията и геохимичното им преобразуване и разрушаване. Освен това ще се дадат сведения за закономерностите на локалното и регионалното им разпространение и разпределение по стратиграфски нива и географски области. Разработена е и нова глава «геохимия на природните битуми», т. е. геохимия на разсеяното органично вещество, газа и нефта.
Учебникът «Геология и геохимия на нефта и газа» не засяга в подробности някои много сложни и комплексни проблематични въпроси за произхода на нефта и газа, за условията при образуването и акумулацията на въглеводородите, за факторите, които контролират разпределението на нефта и газа в земните недра. Има неразрешени въпроси в областта на колекторските свойства на скалите и механизма на миграцията на флуидите в земните недра. Всестранното изясняване на изтъкнатите проблеми и въпроси изисква участието на редица природни науки. За разрешаването и обясняването на проблема за произхода на газа и нефта са необходими не само геоложки и хидрогеоложки данни, но и редица сведения от палеоботаниката, петрографията, лито-логията, химията, биогеохимията, микробиологията, физическата и органическата химия и пр. Известно е, че много учени свързват възникването на нефта и газа с органичния свят и следователно биологията и биохимията могат да бъдат използувани при разрешаването генезиса на тези минерални суровини.
Според Н. А. Еременко геологията на нефта и газа има преди всичко неразривна връзка и с други геоложки науки, като геология на нефтените находища, методи за търсене и проучване на нефта и газа, нефтопромишлена геология, разрабо. тка на нефтените и газовите находища. Освен геоложките науки трябва да се споменат още биоложките, физическите и химическите науки, които пряко или косвено подпомагат изясняването на важни проблеми и въпроси от нефтената геология геохимия.
**
СЪДЪРЖАНИЕ
УВОД
I. ЗНАЧЕНИЕ НА НЕФТА И ГАЗА КАТО ПОЛЕЗНИ ИЗКОПАЕМИ
II. ИЗКОПАЕМИ ГОРИВА
III. ГАЗООБРАЗНИ И ТЕЧНИ ПРИРОДНИ БИТУМИ
Клас А. Природни газове
Клас Б. Природен нефт
IV. ПОЛУТЕЧНИ, ЕЛАСТИЧНИ И ТВЪРДИ НЕФТЕНИ БИТУМИ
V. ГАЗО-НЕФТОСЪДЪРЖАЩИ И ГАЗО-НЕФТО-НЕПРОПУСКЛИВИ СКАЛИ
VI. ГЕОХИМИЯ НА ПРИРОДНИТЕ БИТУМИ
VII. ПРОИЗХОД НА НЕФТА И ГАЗА
VIII. МИГРАЦИЯ НА ГАЗА И НЕФТА
IX. ФОРМИРАНЕ И РАЗРУШАВАНЕ НА НЕФТЕНИ И ГАЗОВИ ЗАЛЕЖИ
X. ЛОКАЛНИ И РЕГИОНАЛНИ НАТРУПВАНИЯ НА НЕФТ И ГАЗ
XI. РАЗПРОСТРАНЕНИЕ НА НЕФТА И ГАЗА В ЗЕМНАТА КОРА
А. Разпространение на нефта и газа в Източното полукълбо 365
Б. Разпространение на нефта и газа в Западното полукълбо 467
В. Нефтени и газови залежи в акваторията на земното кълбо 509
Г. Нефтени и газови залежи в България. 520
XII. РАЗМЕРИ, ЗАПАСИ И ЗАКОНОМЕРНОСТИ ПРИ РАЗПРОСТРАНЕНИЕТО И РАЗПРЕДЕЛЕНИЕТО НА НЕФТА И ГАЗА В ЗЕМНАТА КОРА
При покупка на стойност:
Срок за доставка до офис на Еконт или Спиди: Поръчваш днес, получаваш утре!
За редовни клиенти, закупили книгите си с регистрация, се определя персонална отстъпка с код за отстъпка, за пазаруване независимо от стойността на покупката.
За пазаруващите само с "Бърза поръчка", не се предлага код за постоянна отстъпка, поради невъзможността да бъде вписан такъв.
Поръчки направени до 17.00 ч. в делничен ден - за София и страната, обикновено се изпращат в същия ден и се доставят на следващия, или според графика на куриерската фирма. При пристигането на пратката в офиса на Еконт клиентите, направили поръчка с регистрация, получават имейл и SMS, а с "Бърза поръчка" - само SMS.
След преглед на пратката в присъствието на куриера, се заплаща наложен платеж. Към книгите от всяка поръчка се издава фискален бон, а при заявено желание и опростена фактура, както на фирми, така и на физически лица.
Ако книгата или книгите не отговарят на описаното състояние при поръчката, то той се освобождава от заплащане на пратката в двете посоки, след разговор по телефона с подателя.
Ако клиента след преглед прецени, че книгата или книгите не са му необходими, то той следва да ги върне на подателя, като заплати пощенските разходи в двете посоки.
За София - лично предаване
Среща с предварителна уговорка на две места в кв. Орландовци:
1. За пристигащите с трамвай (№ 3, 4 или 18): трамвайна спирка "Католически гробищен парк" (виж на картата) около 7-9 мин от пл. Лъвов мост.
2. За пристигащите с автомобил: кв. Орландовци, ул. Железопътна 18, пред магазин Билла (виж на картата)
Предимствата на този начин за получаване: възможност за внимателно разглеждане на книгите, получаване в същия ден и спестяване на пощенските разходи.
След уточняване на всички подробности и потвърждение от страна на клиента.