Всички Категории
Каталог
КНИГИ
Каталог
КНИГИ

Критични явления и фазови преходи (1988)

  • Издателство: Народна просвета

Критични явления и фазови преходи (1988)

  • Издателство: Народна просвета

На популярно ниво в книгата са разгледани основните по­нятия на физиката на фазовите преходи. Върху класически за фазовите преходи примери — феромагнетизъм, критична точ­ка на газове, преходи порядък — безпорядък — се въвеждат по­нятията, които формират „естествения" за теорията на фа­зовите преходи език: флуктуации, корелационен радиус и коре-лационна функция, възприемчивост, параметър на подреждане, близко и далечно подреждане, като от самото начало сс подчер­тава флуктуационната природа на критичните явления.

Автор:   Тодор Мишонов  |  Цветан Сарийски
Издателство:   Народна просвета
Език:   Български
Раздел:   Физика и астрономия
Поредица:   Библиотека за ученика. Серия Физика
Година:   1988
Страници:   144 + 8 стр. с цветни фигури
Корица:   Мека, среден формат
Размери (мм):   145 х 200 х 6
Тегло (грама):   122
Етикет:   съвременна физика

 

Забележка: неизползвана, отчислена от библиотека книга в отлично състояние.

Описание
Характеристики
Условия за пазаруване
Описание +

На задната корица:

Фазовите преходи заемат особено място в съвремен­ната физика. В тези процеси участват огромен брой ча­стици — това са процеси, при които са съществени не тол­кова природата на частиците, колкото взаимодействието между тях. За фазовите преходи са съществени и такива фундаментални вели­чини като например размер­ността на пространството, в което живеем.

Присъждането на най-ви­соката научна награда — Но­белова награда — на Кенет Уилсън (през 1978 г.) е едно широко признание на изслед­ванията на много първоклас­ни учени и на голямата зна­чимост на тази област от фи­зиката за наука въобще.

*

СЪДЪРЖАНИЕ

Предговор 3

Част I

1. Въведение 7
2. Магнетизъм 9
3. Възприемчивост 14
4. Колко далеч се простира влиянието на една частица или какво е корелационен радиус? 16
5. Защо се разсейва светлината? 22
6. Критична точка на течност 27
7. Критическа опалисценция 31
8. Преходи порядък — безпорядък 32
9. Универсалност на фазовите преходи от втори род 34
10. Критични индекси 39
11. Фазови преходи бт първи род 40
12. Статистически закономерности и флуктуации 48
13. Ентропия 52
14. Фактор на Болцман 56
15. Степени на свобода 58
16. Свободна енергия 61
17. Термодинамика на фазовите преходи 62
18. Топлинен капацитет 65
19. Влияние на пространствената размерност върху протичането на фазовите преходи 70
20. Метод на молекулярното поле в теорията на магнитните фазови преходи 73
21. Теория на Ландау 77
22. Електрони на повърхността на течен хелий—Вигнерова кристализация 79

Част II

23. Сегнетоелектрици, феромагнетизъм и общи черти на фазовите преходи 84
24. Свръхпроводимост, свръхфлуидност, вихри и компютри 96
25. Фазов преход на Костерлиц — Таулис — Березински в тънки свръхпроводящи филми 112
26. Един числен експеримент за индивидуален компютър 123
27. Квантовият ефект на Хол и съвременната електроника 127

Приложение 132

*

ПРЕДГОВОР

В процеса на усвояване на природата, когато човек се замисля над въпроса, какъв е строежът на телата, когато започва да ги обработва и изучава, за да ги използва, естественият подбор съ­действа да се развие това вътрешно око, наречено разум, с което надничаме далеч зад хоризонта, определен от петте ни сетива. Всеки нов уред, всеки нов опит ни разкрива нещо ново от Вселе­ната. В този смисъл науката и техниката разширяват въз­можностите на нашите сетива, но ние трябва да се научим да разбираме тези нови „усещания", така както сме се учили да разбираме сетивата си.

Действително, макар и неосъзнато, ние се учим да разбира­ме съобщенията на нашите сетива. По време на безкрайните дет­ски игри се трупа този жизнен опит, който е нужен за нормал­ното „разбиране" на сигналите, получавани от сетивата. Между възприятията на сетивата и представата, която имаме за све­та, стои един сложен процес на обработка и интерпре­тация.

Днес психолозите избягват такива прости думи като „виж­дам" и „чувам", а предпочитат „възприемам", за да означат съзнателното впечатление от външния свят. Всяко възприятие е сложна плетеница от стимули, идващи от външния свят, от натрупания жизнен опит, от интересите и желанията ни. Ние не чувстваме света — ние го интерпретираме, но това става на подсъзнателно ниво и остава скрито за нас.

При научното познание процесът на интерпретация е съз­нателен. Познанието, опосредствано от уреда, няма тази емо­ционална окраска, този емоционален синхрон, с който сме свик­нали при сетивното познание. То изисква предварителна под­готовка и обучение, точно както опитът, трупан в детските години, е съвършено необходим за сетивното познание. Ако като деца бихме имали възможност вместо на топчета да играем с протони или като Гъливер да се разхождаме между атомите на кристала, вълновите свойства на материята щяха да ни изглеждат очевидни, много философски спорове щяха да бъдат наив­ни, нямаше да говорим за дехуманизация на науката. Една от бариерите, която трябва да се преодолее при запоз­наване с нов дял от науката, е психологическа. От една страна, от читателя се изисква да усвои понятията и релациите между тях. От друга страна обаче термините, в които се излага съв­ременната наука, често изглеждат твърде абстрактни и са нужни немалко усилия, за да „видим" какво се крие зад понятие­то, за да „почувстваме" неговата същност. Действително как да почувстваме нещо, за което нямаме сетива, които да го въз приемат? Отговорът е — с разума, но цената, която плашр.ме-за да „чувстваме" чрез разума, е психическо напрежение. Просто, невинаги се оказва възможно да разградим новото до по-прости, вече познати понятия. Нещата могат разумно да се обяснят са­мо на онова ниво на сложност, на което се намират, и не следва да се разграждат на части до такава степен, че от тях да не остане нищо съществено.

Липсата на интуитивен, „детски" опит във физиката на фазовите преходи може да се запълва от книги като тази. Пред­полага се, че читателят няма подготовка по тези въпроси освен гимназиалния курс по физика, но не се предполага, че книгата ще се чете без труд.

Фазовите преходи заемат особено място във съвременната физика. Характерно за тези процеси е, че в тях участват огро­мен брой частици — това са колективни процеси, при които са съществени не толкова природата на частиците, колкото взаи­модействието между тях.

При фазовите преходи се проявяват най-характерните черти на системи, състоящи се от голям брой взаимодействащи части­ци. Наблюдават се явления, в които участват такива основни величини, като например размерността на пространството, в което живеем. Тази фундаменталност и до голяма степен уни­версалност придава на физиката на фазовите преходи не само общофизична, но и интердисциплинарна значимост.

Присъждането на най-високата научна награда — Нобело­вата награда по физика — на Кенет Уилсън е едно широко приз­нание както на изследванията на много първокласни учени във физиката на фазовите преходи, така и на голямата значимост за физиката и за науката въобще на разработените теоретични методи. За първи път от 1965 г., когато Томонага, Швингер и Файнман получават Нобелова, награда за разработването на квантовата електродинамика, това високо отличие се дава не за изследване на конкретна физична система, а за методологични изследвания с широка област на приложимост.

На популярно ниво в книгата са разгледани основните по­нятия на физиката на фазовите преходи. Върху класически за фазовите преходи примери — феромагнетизъм, критична точ­ка на газове, преходи порядък — безпорядък — се въвеждат по­нятията, които формират „естествения" за теорията на фа­зовите преходи език: флуктуации, корелационен радиус и коре-лационна функция, възприемчивост, параметър на подреждане, близко и далечно подреждане, като от самото начало сс подчер­тава флуктуационната природа на критичните явления.

Един от основните експериментални методи за изучаване на фазовите преходи са експериментите по разсейване. По тази причина е направен опит популярно, доколкото е възможно, да се обясни връзката между експериментално наблюдаването се­чение на разсейване и корелационната функция. На тази основа са разгледани явленията критична опалесценция в газове, бинар­ни сплави и разтвори, както и явлението критично забавяне.

Разграничаването между фазовите преходи от първи и вто­ри род е направено въз основа на различията в механизма на про­тичането им: докато поведението на преходите от втори род се определя от динамиката на флуктуацишпе, преходите от първи род преминават през зародишообразуване, което обуславя харак­терните за тях хистерезисни явления — прегряване, преохлаждане и др.

Понятие за универсалността на фазовите преходи е дадено с кривата на съсъществуване на течности; същевременно се въвеж­дат и някои критични индекси. Зависимостта на критичните явления от размерността на пространството — може би най-удивителната им особеност, е илюстрирано чрез явлението пер-колация. Коментира се също причината, поради която не съ­ществуват едномерни магнитни фазови преходи.

Освен тези, класически за физиката на фазовите преходи, понятия и явления в книгата са разгледани някои модерни физич­ни системи. Преди всичко това са системите, стимулирани от развитието на съвременната технология на тънките слоеве и двумерни системи, в които се наблюдават вигнерова кристали­зация на електрони, вихровият фазов преход на Березински, Костерлиц и Таулис в тънки свръх проводящи слоеве, преходи в тън­ки феромагнитни слоеве и др. Подбирането на нови примери от текущата периодика без посредничеството на други, популярни книги, статии и дори обзори довежда, разбира се, до неизбеж­ните в такива случаи трудности.

В книгата са дадени задачи, насочени към практическото усвояване на някои основни понятия. Всички задачи са предвари­телно разглеждани на средношколски лагер-школи по физика.

Голяма част от материала има характер, близък по дух до книгите от библиотека „Квант", „В мире науки" и „8с1епЩ1с Атегкап". Тези части от материала биха могли да се използват в кръжока по физика, като допълнителна литература за рефера­ти в движението на ТНТМ, клуб „Компютър" и др.

Като основна цел авторите са си поставили да разгледат ня­кои съвременни представи и теми от физиката на фазовите пре­ходи на елементарна ниво. По тази причина в книгата не са на­мерили място някои описани вече в популярната литература при­ложения на физиката на фазовите преходи. Такъв подход дава възможност на широк кръг читатели да се запознае както със съвременните представи за физиката на фазовите преходи, така и с някои „горещи" теми в тази област.

Първата част е написана от Цв. Сарийски, втората—от Т. Мишонов.

Характеристики +
В наличност
Да
Етикети
съвременна физика
Език
Български
Автор (А-Я)
Тодор Мишонов, Цветан Сарийски
Издателство (А-Я)
Народна просвета
Поредица/Серия
Библиотека за ученика. Серия Физика
Град
София
Година
1988
Страници
152
Състояние
неизползвана книга
ЗАБЕЛЕЖКА
отчислена от библиотека книга в отлично състояние
Националност
българска
Издание
първо
Корица
мека
Формат
среден
Размери (мм)
145 х 200 х 6
Тегло (грама)
122
Условия за пазаруване +

Моля, след направена поръчка, очаквайте обаждане по телефона за потвърждение!

 

  • 5.00 лв. - минимална стойност на покупка в сайта (не важи за покупка с лично предаване)
  • 5.00 лв. - доставка до офис на Еконт или Спиди, над 60 лв. - безплатна доставка.
  • 6.50 лв. - доставка до адрес с Еконт или Спиди, независимо от теглото и стойността на пратката.
  • 0 лв. - лично предаване за клиенти от София (виж по-долу)
  • 10% - отстъпка при покупка на стойност над 20 лв. , видима в процеса на пазаруване.

 

За клиенти с поне три покупки (закупили продуктите си с регистрация), може да се определи постоянна персонална отстъпка с код за отстъпка за бъдещо пазаруване, независимо от стойността на покупката.

За пазаруващите само с "Бърза поръчка", не се предлага код за постоянна отстъпка.

 

Поръчки направени до 17.00 ч. в делничен ден - за София и страната, обикновено се изпращат в същия ден и се доставят на следващия, или според графика на куриерската фирма. При пристигането на пратката в офиса на Еконт клиентите, направили поръчка с регистрация, получават имейл и SMS, а с "Бърза поръчка" - само SMS. 

След преглед на пратката в присъствието на куриера, се заплаща наложен платеж. Към книгите от всяка поръчка се издава фискален бон, а при заявено желание и опростена фактура, както на фирми, така и на физически лица.

Ако доставеното не отговаря на описаното състояние при поръчката, то клиента се освобождава от заплащане на пратката в двете посоки, след разговор по телефона с подателя.

Ако клиента след преглед прецени, че доставеното не му е необходимо, то той следва да го върне на подателя, като заплати пощенските разходи в двете посоки.

 

За София - лично предаване

 

Среща с предварителна уговорка на две места в кв. Орландовци:

1. За пристигащите с трамвай (№ 3, 4 или 18): трамвайна спирка "Католически гробищен парк" (виж на картата) около 7-9 мин от пл. Лъвов мост.

2. За пристигащите с автомобил: кв. Орландовци, ул. Железопътна 18, пред магазин Билла (виж на картата) 

Предимствата на този начин за получаване: възможност за внимателно разглеждане на книгите, получаване в същия ден и спестяване на пощенските разходи.

 

За чужбина (for abroad) 

Foreign orders will be accepted after 01.10.2024.

Български пощи

 

Bulgarian Post / Български пощи /Neighboring countries - Greece, Republic of North Macedonia, Roumanie, Serbie, Turquie)

Bulgarian Post / Български пощи - All other European countries

Bulgarian Post / Български пощи - Outside European countries

 

ЦЕНИ ЗА ТЕГЛО НА ПРАТКИ С ПРЕДИМСТВО И ПРЕПОРЪКА - ЦЕНА (лева) 

PRICES FOR WEIGHT OF SHIPMENTS WITH ADVANTAGE AND RECOMMENDATION - PRICE (BGN)

EUR/BGN - 0.51 (1 EUR = 1.95583 BGN)

PAYMENT BY REVOLUT

 

Тегло (грама)

Weight (gram)

Съседни държави

Neighboring countries

Европа

All other European countries

Извън Европа

Outside European countries
 

151 - 250

11.40

13.10

15.10

251 - 350

12.60

14.60

16.90

351 - 500

14.60

17.60

20.60

501 - 1000

20.10

24.60

29.60

1001 - 2000

28.60

37.60

41.60

2001 - 3000

36.60

46.60

51.60

3001 - 4000

43.60

55.60

63.60

4001 - 5000

51.60

61.60

74.60

 

Продукти от същата категория

Ревюта

( )
Оценете

Критични явления и фазови преходи (1988)

Вашата оценка
Име:
Заглавие на ревюто:
Мнение:

Грешка при изпращане на оценката.

Все още няма ревюта за този продукт
Добави Ревю

Вашето ревю беше изпратено успешно!

Бърза поръчка Без формалности
Вашата поръчка е приета. Очаквайте обаждане!