Книгата дава една достатъчно изчерпателна първа представа за проблемите и възможностите на магнитохимията на твърдите съединения на преходните елементи и редките земи, като може да служи и за ръководство при интерпретиране на магнитните свойства (магнитната възприемчивост) чрез познати и полезни за химика величини и характеристики.
Симеон Ангелов | Димитър Механджиев (автори)
Издателство: | Наука и изкуство |
Език: | български език |
Раздел: | Химия и химични технологии |
Етикет: | физика на твърдото тяло |
Мека корица, среден формат | 236 стр. | 262 гр.
(неизползвана, здрава и чиста отвътре, отчислена от библиотека книга - без заглавна страница, прегънат ъгъл на задната корица)
*
ПРЕДГОВОР
Съвременните изследвания в областта на химията, включително и на химията на твърдото тяло, са немислими без използуването на най-различни физични методи. Едно важно предимство, което коренно ги отличава от химичните, е това, че добитата с тяхна помощ информация се получава в повечето случаи без предизвикване на изменения в състава или структурата на изследвания обект. С това предимство се характеризират и магнитните методи, поради което са намерили най-широко приложение.
Под магнитни методи разбираме методите за изследване (измерване) реакцията на веществата при поместването им в магнитно поле. Ако това поле е постоянно във времето, определя се т. нар. статична магнитна възприемчивост, чиито знак и големина зависят непосредствено от химичния състав и типа на химичната връзка между атомите на изследваното вещество. Ако наред с постоянното магнитно поле е приложено и променливо магнитно поле, измерва се поглъщането на електромагнитната енергия от електроните или ядрата, което също носи информация за тяхното обкръжение, т. е. за химичната връзка. В първия случай говорим за статични (класически) магнитни методи, а във втория — за ре-зонамсни, електроннорезонансни или ядренорезонансни магнитни методи. От казаното дотук следва, че ако познаваме връзките между магнитните характеристики, и., химичните свойства на даден обект, то можем да съдим за последните по данните от опитно определените магнитни параметри. На тази основа се изгражда магнитохимията — раздел от физикохимията, който изучава връзката между магнитните и химичните -свойства.
В първия етап на своето развитие магнитохимията е имала по-тясно поле на приложение. С въвеждането на по-новите резо-нансни методи нейните възможности значително се разширяват. В резултат на това статичните магнитни методи почти престанаха да се прилагат при изследването на някои обекти, върху които най-напред са били изпробвани. Така например при изучаването на органичните съединения сега най-голямо змачание имат резонанс-ните методи. От друга страна обаче, развитието на теорията на магнетизма и на квантовата химия разшириха отново през последните десетилетия възможностите на „класическите" статични методи. Това се отнася особено за неорганичните съединения на преходните и редките земни елементи, които се характеризирате незапълнени с електрони d- или f-подслоеве на електронната обвивка. Оказва се, че измерването на магнитната възприемчивост в широк температурен интервал може да даде богата информация за електронния и пространствения строеж, която не може да бъде получ -на по друг начин.
Основаната върху измерването на магнитната възприемчивост магнитохимия е дисциплина, която се намира в oбластта на припокриване между физиката и химията. Ето защо при опитите за нейното излагане в монографичен труд или учебник възникват редица противоречия, най-същественото от които е между необходимостта от развиването на доста сложен теоретичен апарат за пресмятането на магнитната възприемчивост и нуждата от изработването на достатъчно обозрима схема от връзки между магнитните параметри и параметрите (инде сите) иа електронната структура, която да служи на химиците в техните ежедневни изследвания или при четенето на специалната литература. Прегледът на различните книги по магнетизъм или магнитохимия показва, че това противоречие фактически не е намерило разрешение в рамките на един отделен труд. Съществуват прекрасни монографии, в които е разработена квантовомеханичната теория на магнитната възприемчивост и са показани етодите за нейното пресмятане за различни модели на твърдото тяло [1, 2, 3, 4]. Тези монографии са написани от висококвалифицирани специалисти със солидна подготовка по квантова механика, чието занимание е развиването на теорията. Има и „междинни" монографии, в които наред с по-елементарно изложената теория се дават и редица примери за нейното приложение в конкретните изследвания на химичната връзка по магнитните свойства [5, 6, 7, 8, 9]. Познат е и трети подход: да се излагат експерименталните резултати за магнитната възприемчивост и магнитните свойства на различни класове от химични съединения, като се търсят полезни корелации [10, 11].
Фактически нерешен остава въпросът за написването на литература за всекидневна употреба от изследователи, за които магнитният метод е един от многото методи за изследване на веществата. За тяхно наше мнение е полезно да имат ръководство, в което ударението не се слага върху това, как дадено уравнение или формула са получени, а как могат да се използуват и каква информация посят*. Броят на възможните обекти, поддаващи се на маг-нитохимично изследване, е голям, а и магнитните методи са няколко. Така че предлаганата от нас книга решихме да посветим на възможностите на статичния магнитен метод за изследване на електронния и пространствения строеж на твърдите съединения на преходните и редкоземните елементи. При този избор се ръководехме от следните съображения: първо, както подчертахме и по-горе, при изучаването на тези вещества статичният магнитен метод е изключително мощен и, второ, те като носители на редица специални свойства играят особено важна роля в съвременната промишленост и техника: електроника, ракетостроене, катализ и др. За постигане на формулираната цел приехме следния принцип ка систематизиране и излагане на материала: първо — дефинират се магнитните характеристики на твърдите тела и в частност магнитната възприемчивост; второ — разглежда се най-подходящият за описанието на свойствата на избраните съединения физичен модел и се въвеждат параметрите, които в неговите рамки характеризират електронната структура, и, трето — привеждат се и се обсъждат формулите, които свързват тези параметри в различните групи от частни случаи с величините, определящи характера на магнитната възприемчивост. (Много често получени-ните връзки не могат да се изразят като количествени зависимости и информацията за електронния или пространствен строеж е качествена.)
Надяваме се, че в този вид предлаганата книга дава една достатъчно изчерпателна първа представа за проблемите и възможностите на магнитохимията на твърдите съединения на преходните елементи и редките земи, като може да служи и за ръководство при интерпретиране на магнитните свойства (магнитната възприемчивост) чрез познати и полезни за химика величини и характеристики.
Тук бихме искали да изразим нашата благодарност към акад. проф. Г. Близнаков, който не само ни насочи към магнитохимията, но с внимание и интерес участвува и подкрепя изследванията в тази област. Признателни сме и на всички колеги, на първо място на др. Екатерина Жечева, които ни помогнаха при оформянето на книгата.
София, 15 ноември 1978 г.
От авторите
Донякъде такъв характер има цитираната вече монография на Дж. Гудинъф (9), а така също неговият монографичен обзор [12].
**
При покупка на стойност:
Срок за доставка до офис на Еконт или Спиди: Поръчваш днес, получаваш утре!
За редовни клиенти, закупили книгите си с регистрация, се определя персонална отстъпка с код за отстъпка, за пазаруване независимо от стойността на покупката.
За пазаруващите само с "Бърза поръчка", не се предлага код за постоянна отстъпка, поради невъзможността да бъде вписан такъв.
Поръчки направени до 17.00 ч. в делничен ден - за София и страната, обикновено се изпращат в същия ден и се доставят на следващия, или според графика на куриерската фирма. При пристигането на пратката в офиса на Еконт клиентите, направили поръчка с регистрация, получават имейл и SMS, а с "Бърза поръчка" - само SMS.
След преглед на пратката в присъствието на куриера, се заплаща наложен платеж. Към книгите от всяка поръчка се издава фискален бон, а при заявено желание и опростена фактура, както на фирми, така и на физически лица.
Ако книгата или книгите не отговарят на описаното състояние при поръчката, то той се освобождава от заплащане на пратката в двете посоки, след разговор по телефона с подателя.
Ако клиента след преглед прецени, че книгата или книгите не са му необходими, то той следва да ги върне на подателя, като заплати пощенските разходи в двете посоки.
За София - лично предаване
Среща с предварителна уговорка на две места в кв. Орландовци:
1. За пристигащите с трамвай (№ 3, 4 или 18): трамвайна спирка "Католически гробищен парк" (виж на картата) около 7-9 мин от пл. Лъвов мост.
2. За пристигащите с автомобил: кв. Орландовци, ул. Железопътна 18, пред магазин Билла (виж на картата)
Предимствата на този начин за получаване: възможност за внимателно разглеждане на книгите, получаване в същия ден и спестяване на пощенските разходи.
След уточняване на всички подробности и потвърждение от страна на клиента.