С. Г. Крейн | В. Н. Ушакова (автори)
Издателство: | Техника |
Език: | български език |
Раздел: | Математика |
Преводач: | Станка Пулева |
Етикет: | висша математика |
Мека корица, среден формат | 184 стр. | 172 гр.
(неизползвана книга - леко захабен вид)
*
АНОТАЦИЯ
Целта на книгата е да помогне на изучаващите математика във висшите учебни заведения да преодолеят по-лесно някои трудности, срещани при усвояването на висшия анализ. Тези трудности отчасти се обясняват с известно разкъсване между средношколския и висшия курс по математика. Авторите са се постарали максимално да стеснят това разкъсване.
Книгата е предназначена главно за студенти от долните курсове по всички специалности, в които се изучава висша математика, но ще бъде много полезна и за инженери, преподаватели и др.
**
ПРЕДГОВОР
Тази книга е написана въз основа на лекциите в курса по висша математика, четени от единия от авторите в продължение на редица години в Криворожкия минно-руден институт и във Воронежкия лесотехнически институт.
Общоизвестно е, че при изучаване на курса по висша математика се срещат редица трудности. Особено трудно се усвоява първата част на математическия анализ, която съдържа теорията за границите и диференциалното смятане. Трудностите се обясняват, от една страна, с многото нови понятия и методи, а от друга, според нашето мнение — с недостатъците в строежа на изложението на курса. От тях за главен недостатък смятаме липсата на ясносг по отношение на основния предмет на изследването. Създава се впечатление, че най-важно е изучаването на логичната взаимна връзка между различните нови понятия.
На нас ни се струва, че основното съдържание на всеки курс се определя не само от понятията и теоремите, които се въвеждат, но и от броя на примерите и приложенията, които се разглеждат в самия курс, в практическите занятия и в близките курсове. Може да се прилага все по-общ метод за излагане на понятията число, функция, граница и други подобни, но ако не се промени кръгът на задачите, решавани на лекциите, практическите занятия и в близките курсове, това само ще доведе до несъответствие между метода на излагането и предмета на изследването.
Авторите смятат, че основен предмет на изследването в курса по математически анализ във ВТУЗ-овете са функционалните зависимости между величините, които се изразяват точно или приблизително с помощта на елементарни функции. Малките отклонения извън рамките на класа на елементарните функции, които се срещат в теорията за интегралите, редовете и диференциалните уравнения, още повече подчертават основното съдържание на курса. Ако подготовката на инженера изисква повече, въвеждат се допълнителни раздели или курсове, като „Специални функции", „Аналитични функции" и др. под.
Възгледът «а авторите е отразен в наименованието на книгата. В нея се излага не математическият анализ въобще, а математическият анализ на елементарните функции.
Изучаването на математическия анализ във ВУЗ-овете се усложнява е това, че абсолвентите от средното училище имат извънредно оскъдни знания за елементарните функции. С цел да се попълни този запас в книгата е разработена обширна глава „Елементарни функции", в която с методи на „училищната математика" (даже без използуването на бинома на Нютон) подробно се изследват основните елементарни функции. Освен това разглеждат се и всички основни характеристики на функциите и на графиките им, изучавани в курса по анализ (дефиниционна област, интервали на нарастване и намаляване, точки на екстремните стойности, интервали на изпъкналост и вдлъбнатост на графиките, инфлексни точки, асимптоти и т. н.). Всички свойства и съответните им понятия се въвеждат не „за запас", а според откриването им при изучаването на една или друга функция. В края на първата глава се засяга въпросът за линеаризирането на елемен. тарните алгебрични функции. На линеаризирането на функцията чрез пренебрегване на малки величини на степен над първа авторите придават важно значение, тъй като в повечето случаи в практическите задачи то се извършва по този начин.
Във втора глава са изложени основите на теорията за границите. Пресмятането на най-важните граници е свързано със задачата за намиране допирателната към графиките на основните елементарни функции. Така числото е се въвежда като основа на показателната функция, ъгловият коефициент на допирателната към чиято графика в пресечната точка с ординатната ос е равен на единица»
В трета глава („Линеаризиране на елементарните функции") въз основа на пресметнатите граници се получават формулите за линеаризиране на основните елементарни функции близо до нулата, а след това и за линеаризиране близо до коя да е точка. Производните се получават като коефициенти пред Ах във формулите за линеаризиране. Извеждането на всички формули за производните е еднотипно и се извършва въз основа на прилагането на „теоремите за събирането" и на формулите за линеаризирането близо до нулата за съответната функция. Използуват се широко понятията за еквивалентните на безкрайно малките и за реда на едно безкрайно малко спрямо друго безкрайно малко.
Четвърта глава — „Приложение на производните при изследването на функции" — е написана сбито. Основните задачи по изследване на функциите са вече дадени в първата глава и се решават бързо с помощта на теоремата на Лагранж. Формулата на Тейлор се въвежда като по-нататъшно естествено развитие на формулите за линеаризиране и се прилага при разлагането на основните елементарни функции.
Изложението е онагледено с неголям брой примери от областта на физиката.
Строгостта на изложението е различна в отделните глави. Докато в първата глава се използува само интуитивното понятие за граница на функция, във втората глава то се въвежда строго. Свойствата на непрекъснатите функции и непрекъснатостта на основните елементарни функции се използуват без доказателства.
Авторите още веднъж подчертават, че желанието им е било да построят изложението така, че максимално да намалят несвързаността между построението на апарата на математическия анализ и основния обект, към който той се прилага — елементарните функции. Доколко това им се е удало, ще прецени читателят.
С. Г. Крейн, В. Н. Ушакова
При покупка на стойност:
Срок за доставка до офис на Еконт или Спиди: Поръчваш днес, получаваш утре!
За редовни клиенти, закупили книгите си с регистрация, се определя персонална отстъпка с код за отстъпка, за пазаруване независимо от стойността на покупката.
За пазаруващите само с "Бърза поръчка", не се предлага код за постоянна отстъпка, поради невъзможността да бъде вписан такъв.
Поръчки направени до 17.00 ч. в делничен ден - за София и страната, обикновено се изпращат в същия ден и се доставят на следващия, или според графика на куриерската фирма. При пристигането на пратката в офиса на Еконт клиентите, направили поръчка с регистрация, получават имейл и SMS, а с "Бърза поръчка" - само SMS.
След преглед на пратката в присъствието на куриера, се заплаща наложен платеж. Към книгите от всяка поръчка се издава фискален бон, а при заявено желание и опростена фактура, както на фирми, така и на физически лица.
Ако книгата или книгите не отговарят на описаното състояние при поръчката, то той се освобождава от заплащане на пратката в двете посоки, след разговор по телефона с подателя.
Ако клиента след преглед прецени, че книгата или книгите не са му необходими, то той следва да ги върне на подателя, като заплати пощенските разходи в двете посоки.
За София - лично предаване
Среща с предварителна уговорка на две места в кв. Орландовци:
1. За пристигащите с трамвай (№ 3, 4 или 18): трамвайна спирка "Католически гробищен парк" (виж на картата) около 7-9 мин от пл. Лъвов мост.
2. За пристигащите с автомобил: кв. Орландовци, ул. Железопътна 18, пред магазин Билла (виж на картата)
Предимствата на този начин за получаване: възможност за внимателно разглеждане на книгите, получаване в същия ден и спестяване на пощенските разходи.
След уточняване на всички подробности и потвърждение от страна на клиента.