ПРЕДГОВОР
В този том са включени материалите на Единадесетата пролетна конференция на Съюза на математиците в България (СМБ). Конференцията се провежда едновременно с Втория конгрес на СМБ. Това дава повод да се отбележи многогодишната и ползотворна дейност на Съюза, наследник на Българското физико-математическо дружество, основано по инициатива на проф. Емануил Иванов през 1898 година. Покъсно, през 1971 година се създаде самостоятелно Българско математическо дружество с председател проф. Алипи Матеев. Многостранната дейност на Българското математическо дружество получи висока оценка и доведе до прерастване на дружеството в Съюз на математиците в България.
Учредителният конгрес на Съюза се проведе на 6 април 1977 година в гр.Барна под патронажа на др. Тодор Живков.
На Учредителния конгрес за председател на ОБ беше избран акад. Любомир Илиев.
Съюзът на математиците в България обединява в 56 секции, изградени на териториален принцип, повече от 6000 математици, работещи за развитието и приложението на математиката и за образованието по математика.
Като най-широка обществена организация на математиците в страната, в сътрудничество и взаимодействие с държавните институции, СМБ активно подпомага комплексното развитие на математическия фронт у нас.
За неговата многостранна дейност във всички области на математиката, нейното преподаване и приложение и по случай 80 години от основаването му, Държавния съвет на НРБ награди СМБ с високото отличие орден "Народна република България" - I степен.
Традиционна дейност на СМБ е ежегодното провеждане на национални пролетни конференции при домакинство на различни окръзи.
Конференциите се организират от бюрото на ЦР на СМБ с председател и главен секретар
проф. Алипи Матеев и доц. Райко Петров - за първата конференция, проф. Алипи Матеев и доц. Геро Геров - за втора, трета и четвърта конференции акад, Любомир Илиев и доц. Геро Геров - за останалите конференции.
Първата пролетна конференция се проведе в гр.Сливен на 4 април 1972 година. Председател на Организационния комитет беше проф. д-р Спас Манолов -зам. председател на ЩД.
Втората пролетна конференция се проведе в гр.Видин от 6 до 8 април
1973 година. Председател на Организационния комитет беше др. Васил Минков -секретар на ОК на БКП - Видин, а председател на Програмния комитет -
акад. Благовест Сендов - член на ПГ на БВД.
Третата пролетна конференция се проведе в гр. Бургас от 2 до 4 април
1974 година. Председател на Организационния комитет беше др. Маргарит Спиров - председател на ИК на ОНС - Бургас, а председател на Програмния комитет -доц. Боян Пенков - зам. председател на ЩД.
Четвъртата пролетна конференция се проведе в гр.Перник от 2 до 4 април
1975 година. Председател на Организационния комитет беше др. Борис Манов - първи секретар на ОК на БКП - Перник, а председател на Програмния комитет - ст.н.с. Петър Бърнев - зам.председател на БМД.
Петата пролетна конференция се проведе в гр.Габрово от 7 до 9 април
1976 година. Председател на Организационния комитет беше др. Трифон Пашов -първи секретар на ОК на БКП - Габрово, а председател на Програмния комитет - проф. Алипи Матеев - председател на ЩЦ. Бързо нарастващия брой на участниците (над хиляда) наложи превеждането на пролетните конференции да става в големите курортни комплекси на Черноморието, като се запази домакинството на определен окръг.
Шестата пролетна конференция се проведе в гр.Варна от 6 до 9 април
1977 година. Председател на Организационния комитет беше др. Геновева Михова
- секретар на ОК на БКП - Варна, а председател на Програмния комитет -проф. Спас Манолов - зам.председател на СМБ.
Седмата пролетна конференция се проведе в комплекса "Слънчев бряг" при домакинството на гр.Плевен от 5 до 8 април 1978 година. Цредседател на Организационния комитет беше др. Иван Бешев - кандидат-член на ЦК на БКП, председател на ИК на ОНС - Плевен, а председател на Програмния комитет - акад. Благовест Сендов.
Осмата пролетна конференция се проведе в комплекса "Слънчев бряг" при домакинството на гр. Ст.Загора от 3 до 6 април 1979 година. Председател на Организационния комитет беше др. Иван Христов - председател на ИК на ОНС -Ст.Загора, а председател на Програмния комитет - доц. Геро Геров - главен секретар на СМБ.
Деветата пролетна конференция се проведе в комплекса "Слънчев бряг" при домакинството на гр.Пловдив от 3 до 6 април 1980 година. Председател на Организационния комитет беше др. Иван Панев - първи секретар на ОК на БКП -Пловдив, а председател на Програмния комитет - проф. Васил Попов.
Десетата пролетна конференция се проведе в комплекса "Слънчев бряг" при домакинството на гр.Щумен от 6 до 9 април 1981 година. Председател на Организационния комитет беше доц. Георги Начев - първи секретар на ОК на БКП -ДУмен, а председател на Програмния комитет - проф. Спас Манолов.
Единадесетата пролетна конференция на СМБ се провежда от 6 до 9 април 1982 година при домакинството на гр.В.Търново. Председател на Организационния комитет е др. Николай Цонев - първи секретар на ОК на БКП - Б.Търново, а председател на Програмния комитет - ст.н.с. Петър Бърнев - зам.председател на СМБ. В програмата на конференцията са включени доклади по покана, научни съобщения, дискусии и разговори около кръглата маса в три основни направления: математически структури (секция А), математически основи на изчислителната техника и математическо моделиране (секция Б) и математическо образование (секция В).
По препоръка на Бюрото на Централното ръководство на СМБ, Програмният комитет определи централни теми в секциите, както следва: за секшя В въпросите за начините на преподаване на математиката в ЕСБУ, за секция Б - въпросите на математическото осигуряване к изчислителните машини и системи, а за секция А - научните съобщения на млади (до 30 години) специалисти. Освен това в програмата са включени интердисциплинарната дискусия на тема: "Обща теория на моделирането" и демонстрации на микропроцесорна изчислителна техника.
В настоящия сборник, осЕен докладите по покана и научните съобщения, оа включени представените материали към дискусиите, разговора на кръглата маса, както и кратки съобщения из опита на учителите. Научните съобщения на конференцията постъпиха до м.октомври 1981 г.
Научната програма на Единадесетата пролетна конференция и настоящия сборник са плод на труда на много лица. Изразявам благодарността си към всички представили научни съобщения, материали за дискусиите, за разговорите около кръглата маоа, за демонстрациите и материали из учителския си опит. Приятно ми е да благодаря на членовете на Програмния комитет за отговорността, която проявиха при изпълнение на сложните си задължения. От името на Програмния комитет благодаря на рецензентите и на Редколегията на сборника за извършената от тях квалифицирана работа, на машинописките Снежка Станева и Радка Машалова и на калиграфите Георги Марковичев и Лиляна Стефанова за подготовката на ръкописа за офсетов печат.
Навременното издаване на този сборник се дължи в голяма степен на отзивчивостта и квалифицираната помощ на Редакционно-издателския съвет на БАН и СУ" и особено на Издателството на БАН, за което им дължим голяма благодарност. ,
Програмният комитет благодари на Бюрото на ПГ на СМБ за ценните напътствия и съдействието при съставяне на научната програма и подготовката на сборника.