ПРЕДГОВОР
Животът на хората протича на дъното на въздушния океан, който заобикаля нашата планета. Този огромен въздушен океан, наречен атмосфера, е в непрекъснато движение — в него се зараждат, развиват и замират много и разнообразни благоприятни и неблагоприятни за човека явления. От нея се доставя необходимият кислород за извършване на жизнените процеси в организмите. Тя предпазва човека от вредните слънчеви и космически лъчения, осигурява условия за съществуването на живота на Земята. Без атмосферата Земята би била безжизнена планета, подобна на своя естествен спътник — Луната. През деня под палещите лъчи на Слънцето температурата на почвата ще се повишава до няколкостотин градуса над нулата, а през нощта тя ще се понижава до 150—200° под нулата. Земята би представлявала безкрайна, мъртва пустиня, в която скалите биха се пукали, а падащите метеори не биха издавали никакъв звук. Небето би било напълно черно и нощта би настъпвала веднага. Никакви бури, облаци, валежи, гръмотевици.
Животът на Земята е тясно свързан с наличието на атмосферата. От нейното състояние зависи развитието на времето и на климата, които влияят на хората по най-разнообразен начин. От времето и климата зависят не само осигуряването на храната на хората, дрехите, жилищата и всяка друга човешка дейност, но също физическото и психическото състояние иа човека, неговото самочувствие. Следователно метеорологията, науката за атмосферата, в много отношения може да помогне на хората да подобрят своя живот. Метеорологията е една от най-старите науки. Тя винаги е служила на човека, давала му е необходимите знания и сведения, обяснявала е явленията съобразно нейното собствено развитие в различните исторически етапи от еволюцията на човешкото общество.
Разнообразните явления и процеси, които се развиват в атмосферата винаги са предизвиквали интерес, удивление и страх у човека още в началото на неговото съществуване. Нещо повече. Още древните хора са разбрали, че наблюденията върху промените на времето и развитието на различните атмосферни явления са много важни и полезни за тях.
Натрупаният многовековен опит е позволил да се установи връзката между промените на времето, и да се обяснят причините за това. Известни са например различни местни признаци за предсказване на времето, някои от които и сега имат определена стойност.
Метеорологията води началото си от съчинението на знаменития древногръцки философ Аристотел — „Метеорология". Независимо от дългото си съществуване и възможността за непосредствени и всекидневни наблюдения върху атмосферата, метеорологията започва да се развива като наука през XVII век — с изобретяването на първите метеорологични уреди — барометър, термометър и др. Силен тласък за развитието на науката метеорология дава откриването на телеграфа и радиото. Това позволи да се организират специални метеорологични служби за прогноза на времето.
За наблюдението и изучаването на въздушния океан на нашата планета е изградена огромна мрежа от станции, които са пръснати по всички краища на Земята. Метеорологични наблюдения се водят не само на земната повърхност, но и във височина с помощта на специални радиосонди, самолети, ракети. И все пак не всички райони могат да бъдат обхванати от редовни наблюдения. Такива са огромните пространства на океаните, пустините, полярните области, планините. Метеорологичните спътници до голяма степен доставят информация от тези райони, които се схващат като „кухнята" на времето — океаните и полярните области. Спътниците дават снимки на облачната покривка над Земята и по този начин се получава „поглед" върху въздушния океан. Разработването на методите за сондиране на атмосферата от изкуствени спътници, както и прилагането на лазерите ще даде възможност на метеорологията да изучи още по-добре физиката на явленията и процесите, които протичат в атмосферата, ще се усъвършенствуват методите за прогнозиране на времето, ще се решат някои въпроси за управлението на, времето от човека.
Сега в епохата на научно-техническата революция, учените разполагат с все по-съвършени уреди и апарати, които позволяват за кратко време да се получо огромна информация за явленията и процесите и бързо да се обработи с електронно-изчислителни машини. Изгражда се, мощна индустрия ра нуждите на хората, преобразяват се градовете, изменя се ландшафтът. Наред с това обаче научно-техническата революция води до отрицателни явления и на първо място до замърсяването на природната среда — атмосферата, земната повърхност, океаните. Ако това продължава може да се достигне до непоправими загуби.
Човекът е рожба на природата, в която се е развивал и се развива. В природата има установена хармония, ако тя се наруши може да се предизвикат големи бедствия. Замърсяването на атмосферата, на въздушната среда, в конто живеем, и изменението на нейния състав могат да доведат до катастрофални последици. Затова дълг на всеки е да опазва чист въздуха, който диша.
Сега атмосферата е обект на сериозно научно изследване. Убедени сме, че това ще допринесе за. по-доброто опознаване на атмосферните явления и процеси, за тяхното предсказване и управление от човека. Това показва колко тясно е свързана метеорологията с цялото човешко общество, с развитието на народното стопанство — транспорта, строителството, селското стопанство.
С тази книга авторите си поставят задача да запознаят читателите с някои от проблемите на съвременната метеорология, с нейната служба за благото на човека. И те ще бъдат много благодарни, ако отчасти постигнат своята цел.
**
СЪДЪРЖАНИЕ
Предговор 3
Метеорологичните уреди 7
Атмосферата — среда за живота на човека 14
Слънчевата енергия и нейното използуване 27
Може ли да се използува вятърът 36
Земеделието с поглед към метеорологията 43
Проблемата на планетата 53
Транспорт и метеорология 67
Опасни метеорологични явления 76
Може ли човек да въздействува на атмосферните явления 87