Лидия Фомина (автор)
Издателство: | Земиздат |
Език: | български език |
Раздел: | Архитектура и строителство |
Мека корица, голям формат | 136 стр. | 371 гр.
(нова книга, наличност повече от един екземпляр)
*
СЪДЪРЖАНИЕ
УВОД 5
Период до възникването на парка „Врана" 15
Чифликът „Чардаклия" преди Освобождението на България (до 1878 г.) 15
Чифликът „Чардаклия" след Освобождението на България 18
(1879- 1899 г.) 18
Завладяване на чифлика „Чардаклия" от княз Фердинанд 21
Имението „Врана" 24
ВЪЗНИКВАНЕ И РАЗВИТИЕ НА ПАРКА „ВРАНА" 31
Първи етап на изграждане (1900 - 1909 г.) 32
Втори етап на изграждане (1909 - 1926 г.) 37
Трети етап на изграждане (1926 - 1943 г.) 48
Обобщение към възникването и развитието на парка „Врана" 58
АНАЛИЗ НА КОМПОЗИЦИЯТА НА ПАРКА „ВРАНА", СЪЗДАДЕНА ОТ СТАРИТЕ МАЙСТОРИ ГРАДИНАРИ 60
Уводни бележки 60
Западна част 61
Първо открито пространство („Дългата поляна") 63
Югоизточна част 66
Второ открито пространство 67
Трето открито пространство 73
Четвърто открито пространство 81
Североизточна част 88
Пето открито пространство 88
Придворцова част 95
Стопански сектор 99
Обобщение към композицията на парка „Врана", създаден от старите майстори градинари 101
Композиционни методи, приложени в парка „Врана" 108
ПАРКЪТ „ВРАНА" ПРЕЗ ПЕРИОДА 1946 - 2002 г 110
Паркът „Врана" през 1946 - 1990 г 110
Паркът „Врана" през 1990 - 2002 г 114
СЕГАШНО СЪСТОЯНИЕ И ПРЕПОРЪКИ ЗА ПОДДЪРЖАНЕ НА ПАРКА „ВРАНА" 118
ЗАКЛЮЧЕНИЕ 121
ПРИЛОЖЕНИЯ 124
БИБЛИОГРАФИЯ 134
**
Материалът е онагледен с 9 таблици, 67 черно-бели фигури в текста и приложение от 37 цветни фотографии.
***
УВОД
Паркът „Врана" е значителна творба на пей-зажното парково изкуство, създадена в България през първата половина на XX век.
По своите художествени качества той не отстъпва на известните пейзажни паркове, създадени в Европа през XIX век. Представлявал е съставна част на имение с площ 140 ха, принадлежащо на българските царе Фердинанд I и Борис III. В 2001 г. имението се подарява от сина на цар Борис III, Симеон Кобургготски на Софийската градска община. То е разположено на 11 км от центъра на столицата.
Към изграждането на парка „Врана" се пристъпва през 1900 г., 22 години след освобождението на България от турско иго. Неговото създаване се осъществява в обстановка, когато отечественото градинско-парково изкуство е било в самото начало на своето развитие. В началото на развитието си се намирали по това време и политическият, икономическият и културният живот на младата Българска държава.
Изграждането на парка обхваща не само голям период от време (43 години), но то е свързано през първия етап от създаването му (1900 - 1909 г.) с големи трудности. Това се обяснява с недостига на посадъчен материал поради липса на оранжерии и разсадници за производство на цветя и дървесно-храстова растителност. Голямо количество фиданки и семена на цветя се доставяло в парка от всички континенти. Ето защо паркът „Врана" разполага досега с разнообразен асортимент на растителни видове.
Местността, където започва да се изгражда паркът „Врана", представлявала обезлесена през турско време гола равнина. Само река Искър, протичаща наблизо, е оживявала в някаква степен околния монотонен пейзаж.
Паркът „Врана" е бил предназначен за царското семейство като извънградска лятна резиденция. Това обстоятелство е предопределило в известна степен неговия интимно-пейзажен характер: в него на дървесните масиви и дървесните групи, цветните поляни, алпинеуми, езера, алеи и пътеки се придават форми близки до природните, което е било свойствено на по-голямата част от европейските пейзажни паркове в миналото.
В създаването на парка „Врана" са взели участие градинари, чиито имена не са фигурирали в списъците на известните паркостроители-пейзажи-сти в Европа, като например Кент - в Англия, Пюклер в Германия, Гонзаго в Русия и други. Във Врана са работили следните специалисти градинари: българинът Васил Георгиев, чехът Антон Краус, австриецът Йо-хан Келерер, германецът Вилхелм Шахт и техните многобройни помощници предимно българи.
След 9-ти септември 1944 г. новото правителство на България определя правилно парк „Врана", наред с другите културни паметници на страната, като ценно наследство от миналото. По тази причина неговата обемно-пространствена композиция, създадена от старите майстори градинари, се запазва изцяло.
В настоящата книга „Парк Врана - история и композиция" се проследява животът на парка в продължение на 102 години (1900 - 2002). Книгата започва с анализа на периода, който предшествал строителството на парка „Врана". Той е разработен по разказите на българския писател Бончо Хаджи Бонев и въз основа на архивните документи, открити от авторката в Централния държавен исторически архив. Този материал представлява увод към раздела, посветен на възникването и развитието на парка „Врана".
Историческата част „Възникване и развитие на парка" е разработена също с помощта на архивни документи, открити от авторката в ЦДИА, а така също и с участието на известни в България литературни източници. В оформянето на този материал изиграха голяма роля фотографските изображения; разказите на работилите в парка през 1961 г. градинари; подробното изследване от авторката на парковата територия; измерването, също от авторката, на дървесно-храстовата растителност и други.
Разработката на следващия раздел „Анализ на композицията на парка", създадена от старите майстори градинари, се улеснява от това, че първоначалният замисъл на планировката на парка и неговите пейзажи, представляващи истинска живопис, създадена от жив растителен материал в екстериора, напълно са се запазили. Това е позволило да се направи точен и подробен анализ на петте обширни открити пространства, които се отличават с високи декоративни качества и представляват (казано образно) визитна картичка на парка „Врана".
В заключителната част се представят художествените похвати, разкрити чрез анализа на композицията на парка, която, както беше отбелязано по-горе, е била създадена от старите майстори градинари. Техните методи може да бъдат използвани с успех и в съвременното парково строителство.
В последната, четвърта глава се разглежда състоянието на парка през изминалите последни 12 години (1990 - 2002). Тук се дават и указания за правилното поддържане и експлоатация на този уникален обект, обявен на 19 май 1992 г. с публикация в Държавен вестник за паметник на градинско-парковото изкуство от национално значение.
В заключение е необходимо да се отбележи, че във всички изкуства, започвайки от втората половина на XX век, се забелязва отстъпление от старите (класически) традиции. В това отношение не представлява изключение и градинско-парковото изкуство със своя настъпващ навсякъде дизайн. При използването на нови линии и форми, обеми, материали и цветове, днес е необходимо да се помни, че всякакви зараждащи се нови форми в изкуството са ценни тогава, когато те възникват и се развиват върху фундамента на старите основни принципи, а не от нищото. За новите идеи може да се почерпи от парка „Врана" много: 1) Максимално доближаване на човека до естествената природа в границите на населените места. 2) Формирането на художествено-изразителни открити пространства (поляни) с удължена форма както в централните, така и в периферните части на парка. 3) Правилното създаване на линейните еднопосочни и двупосочни перспективи в рамките на откритите пространства с разнообразна форма. 4) Хармоничното преминаване от едно открито пространство към друго с помощта на отвори, създадени в дървесните масиви. 5) Използването на разнообразните форми на посадъчните схеми, предназначени за моделирането на дървесните групи.
Паркът „Врана" е ценен образец на градинско-парковото изкуство още и затова, че неговата обширна и художествено изразителна обемно-пространст-вена композиция е създадена без участието на архитектурни и скулптурни елементи, както и без значителни водни ефекти, с което той се явява рядък пример в световното парково строителство.
Книгата се посвещава на стогодишнината от основаването на парка „Врана" и е предназначена за специалистите, свързани с озеленяването: ландшафт-ни архитекти, архитекти градостроители, лесовъди, ботаници, студенти от специалността „Ландшафтна архитектура", а така също и за всички ценители на прекрасното.
София, 2003 г.
Авторката
При покупка на стойност:
Срок за доставка до офис на Еконт или Спиди: Поръчваш днес, получаваш утре!
За редовни клиенти, закупили книгите си с регистрация, се определя персонална отстъпка с код за отстъпка, за пазаруване независимо от стойността на покупката.
За пазаруващите само с "Бърза поръчка", не се предлага код за постоянна отстъпка, поради невъзможността да бъде вписан такъв.
Поръчки направени до 17.00 ч. в делничен ден - за София и страната, обикновено се изпращат в същия ден и се доставят на следващия, или според графика на куриерската фирма. При пристигането на пратката в офиса на Еконт клиентите, направили поръчка с регистрация, получават имейл и SMS, а с "Бърза поръчка" - само SMS.
След преглед на пратката в присъствието на куриера, се заплаща наложен платеж. Към книгите от всяка поръчка се издава фискален бон, а при заявено желание и опростена фактура, както на фирми, така и на физически лица.
Ако книгата или книгите не отговарят на описаното състояние при поръчката, то той се освобождава от заплащане на пратката в двете посоки, след разговор по телефона с подателя.
Ако клиента след преглед прецени, че книгата или книгите не са му необходими, то той следва да ги върне на подателя, като заплати пощенските разходи в двете посоки.
За София - лично предаване
Среща с предварителна уговорка на две места в кв. Орландовци:
1. За пристигащите с трамвай (№ 3, 4 или 18): трамвайна спирка "Католически гробищен парк" (виж на картата) около 7-9 мин от пл. Лъвов мост.
2. За пристигащите с автомобил: кв. Орландовци, ул. Железопътна 18, пред магазин Билла (виж на картата)
Предимствата на този начин за получаване: възможност за внимателно разглеждане на книгите, получаване в същия ден и спестяване на пощенските разходи.
След уточняване на всички подробности и потвърждение от страна на клиента.