Г. Стоев | О. Георгиев | В. Берьозкин (автори)
Издателство: | Наука и изкуство |
Език: | български език |
Раздел: | Химия и химични технологии |
Етикет: | химия - общ раздел |
Мека корица, среден формат | 251 стр. | 368 гр.
(неизползвана, отчислена от библиотека книга в почти отлично състояние - без заглавната страница)
*
СЪДЪРЖАНИЕ (виж изображенията под корицата)
**
ПРЕДГОВОР
Капилярната газова хроматография е качествено нов етап в развитието на газовата хроматография. Тя не за меня станалата вече класическа газова хроматография с колони с пълнеж, а значително разширява възможностите на този аналитичен метод при разделяне на сложни многокомпонентни смеси. Използуването на високата разделителна способност на капилярните колони в съчетание с ефективни методи за идентифициране на разделените компоненти придобива все по-голямо значение в съвременната органична химия. Капилярната газова хроматография намира все по-широко приложение и в биологията, медицината и промишлеността.
Масовото използуване на този метод обаче е неоправдано ограничено. Това се обуславя от факта, че големите успехи на капилярната газова хроматография само незначително са свързани с развитието на теорията на хроматографския процес в капилярните колони, а и все още не е създадена обобщена теория, която да обосновава практическото възпроизводимо получаване на ви сокоефективни капилярни колони. Една от причините за ограниченото използуване на този метод в нашата страна е и липсата на необходимата литература на български език, отразяваща специфичните изисквания при работа с капилярни колони.
Рационалното използуване предимствата на капилярната хроматография предполага наличието на високоефективна капилярна колона, притежаваща максимална инертност по отношение на компонентите от анализираната проба, наличие на газов хроматограф, приспособен за работа с капилярни колони, и определена опитност на оператора. Независимо че високоефективните капилярни колони и капилярната техника са зече търговски достъпи, експериментаторът трябва да отчита и стриктно да спазва редица специфични изисквания, за да реализира възможностите на метода. Не са редки случаите, когато начинаещи хроматографисти допускат елементарни грешки, поради които капилярните колони не работят в оптимален режим и проявяват ниска ефективност. Но какво означава добра или лоша колона? Как да се оцени дали капилярната колона е подходяща за даден конкретен анализ ? Как оптимално да се използуват свойствата на различните видове капилярни колони? Това са въпроси, които възникват пред всеки„ решил да използува предимствата на капилярната хроматография за решаване на определени аналитични проблеми. В много случаи на експериментатора се налага да си приготви сам капилярна колона за научноизследователска дейност. Но как?
В тази връзка книгата има подчертана практическа насоченост. В нея са разгледани методите за получаване на капилярни колони, изискванията за работа с тях, методите за оценка на качествата им, особеностите на капилярната хроматографска апаратура и други специфични практически проблеми. Обърнато е особено внимание на адсорбцията в капилярните колони — явление, често пренебрегвано от специалистите, но водещо до груби грешки в количествения анализ. В книгата са описани и капилярните колони с пълнеж, които изгодно съчетават предимствата на откритите капилярни колони и колоните с пълнеж. Много практически примери показват възможностите на капилярните колони за решаване на сложни аналитични задачи.
Авторите изказват благодарност на: ст.н.с. д.х. н. Е. А. Мистрюков за неоценимата помощ при подготовката на книгата; на рецензентите ст. н. с. Н. Димов и ст. н. с. Н. Коцев, а също така на ст. н. с. Н. Пецев, ст. н. с. Р. Николов и ст.н. с. К. Ле-кова за ценните съвети и препоръки; на колектива на лабораторията по хроматография към Института по нефтохимически синтез на АН на СССР и на Д. Георгиева и И. Николов за помощта при подбора на материала и подготовката на ръкописа.
Отделните части на книгата са написани, както следва: от проф. д.х.н. В. Г. Берьозкин — глави 2, 8 и 9; от к.х.н Г. Стоев —глави 10, 11, 12 и 13; от к.х.н О. Георгиев — глави 1, 3, 4, 5, 6 и 7.
София, декември 1985 г.
От авторите
При покупка на стойност:
Срок за доставка до офис на Еконт или Спиди: Поръчваш днес, получаваш утре!
За редовни клиенти, закупили книгите си с регистрация, се определя персонална отстъпка с код за отстъпка, за пазаруване независимо от стойността на покупката.
За пазаруващите само с "Бърза поръчка", не се предлага код за постоянна отстъпка, поради невъзможността да бъде вписан такъв.
Поръчки направени до 17.00 ч. в делничен ден - за София и страната, обикновено се изпращат в същия ден и се доставят на следващия, или според графика на куриерската фирма. При пристигането на пратката в офиса на Еконт клиентите, направили поръчка с регистрация, получават имейл и SMS, а с "Бърза поръчка" - само SMS.
След преглед на пратката в присъствието на куриера, се заплаща наложен платеж. Към книгите от всяка поръчка се издава фискален бон, а при заявено желание и опростена фактура, както на фирми, така и на физически лица.
Ако книгата или книгите не отговарят на описаното състояние при поръчката, то той се освобождава от заплащане на пратката в двете посоки, след разговор по телефона с подателя.
Ако клиента след преглед прецени, че книгата или книгите не са му необходими, то той следва да ги върне на подателя, като заплати пощенските разходи в двете посоки.
За София - лично предаване
Среща с предварителна уговорка на две места в кв. Орландовци:
1. За пристигащите с трамвай (№ 3, 4 или 18): трамвайна спирка "Католически гробищен парк" (виж на картата) около 7-9 мин от пл. Лъвов мост.
2. За пристигащите с автомобил: кв. Орландовци, ул. Железопътна 18, пред магазин Билла (виж на картата)
Предимствата на този начин за получаване: възможност за внимателно разглеждане на книгите, получаване в същия ден и спестяване на пощенските разходи.
След уточняване на всички подробности и потвърждение от страна на клиента.